Trądzik MŁODZIEŃCZY I DOROSŁYCH – co go wywołuje?
Czasami trądzik młodzieńczy utrzymuje się również w okresie dorosłości (przetrwały trądzik późny). Może po kilku latach od ustąpienia zaatakować ponownie (nawrotowy trądzik późny) lub pojawić się po raz pierwszy w wieku dojrzałym (pierwotny trądzik późny). Jeszcze inne osoby dopiero w wieku dojrzałym doświadczają choroby po raz pierwszy (pierwotny trądzik późny)2,3,4.
Na jego rozwój wpływ mają nie tylko predyspozycje genetyczne lub czynniki hormonalne, ale także przyjmowanie niektórych leków bądź wykonywanie pracy związanej z narażeniem skóry na działanie szkodliwych substancji. Nawet regularne używanie kosmetyków kolorowych może spowodować trądzik. Winne są tutaj substancje chemiczne, obecne w pudrach, różach, podkładach albo korektorach. Również stres psychiczny jest w stanie nasilać chorobę, a czasami wśród winowajców wymienia się niektóre pokarmy, w tym czekoladę, ostre przyprawy, tłuszcze zwierzęce.
Pojawienie się zmian na skórze jest nie tylko problemem estetycznym. Trądzikowi dorosłych może bowiem towarzyszyć świąd, uczucie ściągnięcia skóry, palenie, pieczenie, szczypanie oraz problemy natury psychologicznej.